Hát, a helyzet a vacsorák terén sem egyszerű. Könnyen és hamar unalmas lehet a felvágott, hiába kapni belőle vagy 40 félét. Pláne ha eszünkbe jut, miből is készülnek ezek a "cuccok", és némelyikért mi pénzt kérnek el...Ilyenkor eszembe jut, hogy ha egy kiló sertés lapocka vagy comb pl. 1000 ft, egy kiló jobbminőségű sertés párizsi 1500, amiben lássuk be, a hús aránya közel se 100%, teli van nitrites holmival, szójabigyóval meg az ég tudja mivel, elkezd nyiladozni a bicska a zsebünkben.Persze, a feldolgozás, meg a többi költsége, de akkor már inkább azt mondom, hogy vegyünk 1 kiló darált husit, aztán készítsünk belőle fasírtot, ne adj isten stefánia vagdaltat, de persze a fasírtoknak is számtalan verziója van. Esetleg készítsünk több adagot, fagyasszuk le, és ha szükség van rá, csak előkapjuk akár főzelékhez, akár csak kenyérfélével vacsira. Vagy vegyünk csirkecombot és süssük meg. Legalább tudjuk mit eszünk, és ez sem utolsó szempont, pláne gyermekes anyukáknál. Persze kényelmes lehet a bolti párizsit kitálalni ,de megnyugtatóbb, ha mi készítünk vacsorafinomságokat. Azt gondolom, megéri az idő, és a kicsit több fáradtság (ami nem is olyan vészes), és nem utolsó sorban családunk apróbb tagjait is bevonhatjuk !
Ha nagyon finomat akarunk, akkor a pékáru félét is magunk süthetjük. AZ első amivel kísérleteztem, az a hajtott vajas zsemle volt, és nálunk nagyon bejött! Tegnap ezt készítettem, íme:
Hajtott vajas zsemle
Hozzávalók:
- 45 dkg liszt
- 2,5 dl tej
- 2,5 dkg élesztő
- 5 dkg vaj
- 2 ek cukor
- 1,5 ek só
- további kb. 10 dkg vaj a kenéshez
A hozzávalókat a dagasztógépbe teszem; ebben segít Nóri: beleönti a tejet a dagasztógép táljába, és az ő reszortja az élesztő belemorzsálása is. Tulajdonképpen mindent rábízhatnék a liszt beleöntéséne kívül, annyira ügyes már. Másfél óra múlva kész a megkelt tészta. Ennek hiányában az élesztőt felfuttatom, összedagasztom a hozzávalókat, és egy órát kelesztem.
A megkelt tésztát átgyúrom, kinyújtom kb. ujjnyi vastagra, és egy nagyobb pogácsaszaggatóval vagy pohárral korongokat szúrok ki. A korongokat középen behasítom éles késsel, majdnem, mintha át akarnám vágni. (Tapasztalat, hogy elég jól mélyen be kell metszeni, különben a süléskor ismét koromg alakot kapunk.) Eztán megfordítom a kör alakú lapocskát, és a sima oldalt olvasztott vajjal megkenem, a hasíték mentén pedig összehajtom. Mehet is a sütőpapírral bélelt tepsibe. Az így előkészített cuccot még 20 percig pihentetem, közben a sütőt előmelegítem 200 fokra. A tepsin kelt zsemlécskéket kívül is lekenem vajjal, és mehet a sütőbe kb. 15 percre.
Amíg a tészta kel, addig a rávaló kencét is elkészítjük. Ez pedig most a tojáskrém.
Tojáskrém
Hozzávalók:
- 6 db főtt tojás
- fél fej lilahagyma (jó a vörös is, de még a zöldhagyma is)
- só
- bors
- 1 dl tejföl
- 1 dl majonéz
- 2 ek mustár
- fél csokor petrezyelyemzöld aprítva
A főtt tojásokat lereszelem apró lyukú reszelőn (pl. sajtreszelő), vagy villával jól összetöröm. Ízesítem sóval, borssal, belekeverem az apróra vágott lilahagymát, és a többi alkatrészt. Hűtőben tárolom vacsoráig.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése